20 września (piątek) 2013 r. grupa uczniów naszego Gimnazjum, pod opieką p. Aliny Charewicz, wzięła udział w XII Wrocławskim Maratonie Matematycznym.

Organizatorem konkursu jest  Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szczegóły konkursu

Rozwiązywanie zadań „do upadłego” jest świetną zabawą i przygodą z matematyką dla jej fanów. Na wrocławski maraton niektórzy przyjeżdżają specjalnie z odległych miejscowości, a nawet z zagranicy. W każdej kategorii wymagana jest wiedza ze szczebla niższego (dla gimnazjalisty ze szkoły podstawowej, dla studenta z zakresu matury itd.). Zadania są ciekawe i zróżnicowane. Liczy się nie tylko znajomość matematyki, ale pomysłowość i wytrzymałość fizyczna. Co roku w Maratonie startuje ponad 3000 zawodników (w roku 2012 – 3685).

Historia:

Maratony Matematyczne organizowane są podczas Dolnośląskich Festiwali Nauki od 2001 roku (IV DFN) z przerwą w roku 2004 (VII DFN). W 2011 roku jubileuszowy X Maraton otworzył wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, a specjalne upominki dla swoich następców ufundowali zwycięzcy I edycji w poszczególnych kategoriach.

W latach 2004 i 2006 zorganizowane zostały przez wrocławskich studentów pod patronatem Magazynu Miłośników Matematyki zamiejscowe MiniMaratony Matematyczne z okazji zjazdu Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Białymstoku i Forum Matematyków Polskich w Gdańsku.

Wrocławskie maratony znalazły już pierwszych naśladowców. Od kilku lat odbywają się podobne imprezy w I LO w Piotrkowie Trybunalskim i II LO w Jeleniej Górze, od 2008 roku ruszył maraton w Warszawie, od 2009 roku w Łodzi, a od 2010 w Szczecinku.

Szczegółowe informacja na stronie www.matematyka.wroc.pl

Zadania eliminacyjne