Gimnazjum nr 5 im. Cypriana Kamila Norwida przy ul. Pawłowa to szkoła, w której w parze z nauką idzie siatkówka.

– Mamy tyle pucharów i nagród, że powoli zaczyna brakować nam miejsca na ich ekspozycję – uśmiecha się Andrzej Słoka, dyrektor wrocławskiego Gimnazjum nr 5, były nauczyciel wychowania fizycznego. – Sport to nasza duma. On u nas gra pierwsze skrzypce – podkreśla. I rzeczywiście. Niemal wszyscy uczniowie grają tutaj w siatkówkę, koszykówkę lub kopią piłkę. Zawodnicy szkolnych drużyn mogą pochwalić się m.in. pierwszym miejscem w Dolnośląskim Finale Gimnazjady Chłopców w Piłce Siatkowej w marcu tego roku.

Dziewczyny nie pozostają dłużne kolegom. W 2007 r. ich reprezentacja szkoły zajęła III miejsce w siatkarskich Mistrzostwach Polski Gimnazjalistów. W 2008 r. dziewczyny zostały siatkarskimi wicemistrzyniami juniorek w Mistrzostwach Klubowych Polski pod sztandarem KS Gwardia Wrocław. Z kolei w roku 2006 reprezentacja szkoły zajęła XIII miejsce w Sportowych Mistrzostwach Świata Szkół w Chorwacji.

Szczególną dumą „piątki” są jej dwie absolwentki: Zuzanna Efimienko i Marta Haładyn. Dziś grają w Impel Gwardii Wrocław. Ale w szkole już rosną przyszli mistrzowie. 1 września w pierwszych klasach o profilu sportowym naukę rozpoczęło 61 uczniów. Trenerem szkolnych drużyn jest Piotr Lebioda, który prowadzi też grupy młodzieżowe Gwardii.

Dyrektorowi marzy się budowa nowej sali gimnastycznej. Na razie nie ma na to pieniędzy. Za to wiosną 2011 r. szkoła doczeka się nowego boiska, na którym będzie można zagrać nawet w piłkę plażową.

Gimnazjum powstało w 1999 r. Jego siedzibą jest budynek dawnej „tysiąclatki”, ukończony w 1966 r. Od 2004 roku. Gimnazjum nr 5 działa pod obecną nazwą, wcześniej było częścią Zespołu Szkół nr 5. Uczniowie, oprócz sportu i nauki angażują się też w wiele rozmaitych akcji. Przez cały poprzedni rok szkolny samorząd uczniowski zbierał zużyte głowice do drukarek laserowych oraz puste wkłady do drukarek atramentowych w ramach akcji „Komputery za Tonery”, cały czas gimnazjaliści wspierają też finansowo Enerless – koleżankę z Zambii. Podopieczną uczniów jest też wiewiórka trójbarwna z miejskiego zoo. -Jest nasza, ale w zoo mieszka ich kilka i nie bardzo wiemy, którą adoptowaliśmy – śmieje się Katarzyna Baranek, opiekunka samorządu.

Adres internetowy szkoły: www.gimnazjum5.pl

Poznaj uczniów i nauczycieli. Zobacz, kto jest kim w Gimnazjum nr 5

Andrzej Słoka, dyrektor
Na stanowisku tym pracuje od 1999r. Wcześniej uczył wuefu w XII LO przy pl. Orląt Lwowskich. Szkołę traktuje jak swój drugi dom, dlatego zwykle po pracy zajmuje się sprawami związanymi z edukacją, ale znajduje też czas na hobby, którym jest turystyka.

Katarzyna Baranek, bibliotekarz
W Gimnazjum nr 5 pełni wiele funkcji. Jest nauczycielem-bibliotekarzem, opiekunem samorządu szkolnego i rzecznikiem praw ucznia. Zanim trafiła do szkolnej biblioteki, uczyła muzyki i plastyki. Gra na pianinie, flecie prostym i akordeonie.

Małgorzata Czarna, pedagog
W Gimnazjum nr 5 pracuje od początku jego powstania, czyli od 10 lat. Jej największym sukcesem jest to, że potrafi nawiązać dobry kontakt nie tylko z uczniami, ale i z ich rodzicami. Po pracy najchętniej spaceruje lub sprząta, bo to ją wycisza. Ma dwoje dzieci.

Aleksandra Bałkiewicz, klasa II „e”
Jest wzorową uczennicą. W tym roku szkolnym będzie pełniła funkcję przewodniczącej klasy. Trenuje siatkówkę, w roku szkolnym 2009/2010 zdobyła tytuł e-ucznia za to, że przestrzegała zasad netykiety i propagowała zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Paweł Wolniewicz, najlepszy absolwent
Dziś uczy się w I klasie VII LO przy ul. Krzuczej, ale ciągle prowadzi stronę internetową swojego dawnego gimnazjum, Był tu przewodniczącym samorządu uczniowskiego oraz redaktorem naczelnym szkolnej gazetki „ZETKA”.

Sandra Cichoń, szkolna gwiazda
Uczy się w klasie II „a”. Koleżanki zachwycają się jej strojami, a urodę podziwiają nie tylko koledzy z klasy. W czasie naszej wizyty zadeklarowała przy całej klasie, że w tym roku będzie szczególnie przykładała się do nauki matematyki.

Poprawki do artykułu wprowadził Paweł Wolniewicz

Gazeta Wrocławska, 07.09.2010