5 marca rozpoczął się konkurs „Z klasy do kasy”, który w nowoczesnej i atrakcyjnej formie gry na wirtualnej giełdzie przybliża uczniom zasady działania rynku kapitałowego i dysponowania pieniędzmi. Zwycięzcy zabawy zmierzą się ze sobą w ogólnopolskim finale 23 czerwca br. w Warszawie.

Konkurs „Z klasy do kasy” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych – z wyłączeniem liceów dla dorosłych. Jego uczestnikami mogą zostać 3-5-osobowe grupy uczniów, zwane komitetami inwestycyjnymi, pozostające pod opieką nauczyciela. Każda z nich dostanie na start wirtualne 100 tys. zł i zadanie osiągnięcia jak największego zysku.

Tegoroczna edycja zabawy będzie rozgrywana dzięki specjalnej aplikacji online. To właśnie przez nią komitety będą m.in. inwestować w akcje spółek z WIG20 i wybrane fundusze inwestycyjne, zakładać lokaty i zaciągać pożyczki.

Organizatorzy „Z klasy do kasy” przekonują, że praktyczne zastosowanie instrumentów finansowych to najlepszy sposób na ich zrozumienie przez młodych ludzi.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 5 marca do 20 kwietnia 2012 roku poprzez formularz na stronie konkursu: Wyborcza.biz/zkdk. Inwestowanie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 8 czerwca. 20 najlepszych komitetów z każdego z województw zakwalifikuje się do półfinałów, podczas których – 15 czerwca – uczniowie będę rozwiązywać test z wiedzy ekonomicznej. Zwycięzcy zmierzą się ze sobą w finale ogólnopolskim 23 czerwca 2012 roku w Warszawie.

Uczestnicy konkursu – oprócz nauki – mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe. Łączna pula nagród w szóstej edycji „Z klasy do kasy” wynosi ponad 140 tys. zł – do podziału wśród zwycięzców półfinałów wojewódzkich i finału ogólnopolskiego, ich opiekunów, a także szkół. Przewidziane są też nagrody tygodniowe i dodatkowa – dla najbardziej aktywnej szkoły.

Partnerami strategicznymi konkursu są: Narodowy Bank Polski, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, „Gazeta Wyborcza” oraz portal Wyborcza.biz. Partnerem akcji jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Regulamin oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: Wyborcza.biz/zkdk.

Pierwsza edycja konkursu „Z klasy do kasy” odbyła się w 2002 roku i objęła swoim zasięgiem wyłącznie Małopolskę. Podczas drugiej, w 2004 roku, w zmaganiach na terenie województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, udział wzięło ponad 16 tys. uczniów i 3,7 nauczycieli. W trzeciej edycji do gry udało się zachęcić ponad 33 tys. uczniów z 1890 szkół w całej Polsce, a w czwartej inwestowało już blisko 57 tys. uczestników. Ostatnia, piąta odsłona konkursu odbyła się w 2008 roku i wzięło w niej udział ponad 72 tys. uczniów.

ZGŁOŚ DRUŻYNĘ

ZAPISY U PANI ANDŻELINY SROMEK