Jego uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół, studenci, nauczyciele i rodzice.

Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Pomysły na modele matematyczne w technice origami można czerpać np. z Wrocławskiego Portalu Matematycznego, gdzie znajdują się instrukcje ich wykonania.

galeria prac

Ważne daty:

Zgłoszenia uczestników: do 18 II 2013

Złożenie prac eliminacyjnych u p.Barbary Sikory : do 27.II. 2013
Przesyłanie prac eliminacyjnych: do 1 III 2013
Finał: 42 IV 2013 (w IM UWr)

Wykonane prace należy przekazać p.Barbarze Sikorze do dnia 27 lutego 2013 r. (środa).

Wszelkie pytania i problemy proszę kierować do p.B.Sikory

 

 

 

 

 

Regulamin

  • Udział w konkursie jest bezpłatny.
  • W konkursie startują zawodnicy indywidualni, którzy w podanym terminie zarejestrują się na stronie organizatora, podzieleni na kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, studenci i nauczyciele matematyki, dorośli amatorzy (studenci kierunków innych niż matematyka i nauczyciele innych przedmiotów niż matematyka, rodzice).
  • I etap polega na samodzielnym wykonaniu i przesłaniu na adres organizatora konkursu modelu matematycznego w technice origami w jednej z dwóch kategorii:

–         origami płaskie

–         lub origami przestrzenne.

Model powinien przedstawiać figurę płaską, mozaikę lub wielościan. Do modelu należy dołączyć jego diagram lub w przypadku modelu modułowego – diagram pojedynczego modułu. Jeśli jest znane, podać jego źródło.

  • Nie trzeba dołączać diagramów standardowych modeli i modułów (np. opisanych tutaj lub takich, które powtarzają się w pracach z poprzednich lat).
  • Jedna osoba może dostarczyć jedną lub dwie prace. Do każdej należy dołączyć trwale przytwierdzoną metryczkę z imieniem i nazwiskiem autora oraz nazwą kategorii, a także informacją o liczbie modułów w modelu i przybliżonym czasie wykonania pracy.
  • Prace nie mogą być klejone, zszywane, przycinane (poza ew. przygotowaniem kartki do wykonania modułu), ozdabiane rysunkami, naklejkami itp.
  • Na podstawie przesłanych prac jury wyłania finalistów konkursu (po 10-20 osób w każdej kategorii), biorąc pod uwagę przy ocenie prac:

 

    • zgodność z podstawowymi regułami origami,
    •  stopień trudności i pracochłonność modelu,
    • oryginalność pomysłu, estetykę wykonania,
    •  dobór kolorystyki i rodzaju papieru.

 

  • Podczas finału odbywającego się w Instytucie Matematycznym UWr zawodnicy mają do wykonania rozmaite zadania, np. wykonanie modelu na podstawie diagramu, złożenie modułu na podstawie wzorca i zbudowanie z takich modułów dowolnej bryły (ew. z podaniem jej opisu matematycznego), narysowanie diagramu zadanego modułu lub prostego modelu. Zawodnicy mogą też odpowiadać na pytania matematyczne (dostosowane stopniem trudności do kategorii wiekowej) dotyczące własności jakiegoś modelu.
  • Wszyscy finaliści otrzymują dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe.
  • Prace konkursowe z obu etapów zostaną wystawione podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a zwycięskie będą przedstawione na łamach Wrocławskiego Portalu Matematycznego.

Informacje i zadania z lat poprzednich  można znaleźć na stronie www.matematyka.wroc.pl  w zakładce   konkursy   –   interdyscyplinarne   –     konkurs ŻURAW

 

sponsorzy

Uniwersytet Wrocławski  
Magazyn Miłośników Matematyki
Wydawnictwo Logi
CD Action

Uwaga: na stronie internetowej szkoły znajduje się lista osób zgłoszonych do konkursu

 

Powodzenia