Warsztaty „szkoła z klimatem”

Za nami są już dwa spotkania. Na pierwszym zajmowaliśmy się przyczynami jakie mają wpływ na zanieczyszczenie środowiska i na emisję CO2 – co jest jego przyczyną i jakie mogą być jego skutki.

 

Na kolejnym spotkaniu pod okiem przedstawiciela z Fundacji  Ekorozwoju  graliśmy w grę pod tytułem ”Gra klimatyczna” , która była symulacją Konferencji Klimatycznej. Naszym zadaniem było ocalić świat przed skutkami katastrof ekologicznych.  Z zasadami i przebiegiem gry, które przedstawiamy poniżej,  zapoznała nas jedna z  koordynatorek projektu „Szkoła z klimatem”. Oto jej zasady:

  • Celem gry i wszystkich jej uczestników jest ograniczenie światowej emisji gazów cieplarnianych o połowę – mniejsza redukcja nie uchroni świata przed skutkami zmian klimatu.
  • Gracze są przedstawicielami krajów (lub grupy krajów jak np. UE), którzy przyjechali reprezentować interesy swoich państw na Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej:

– USA

– Chiny

– Rosja

– UE

– Indie

– Brazylia

– Afryka

  • Emisję CO2 można redukować poprzez eko-modernizację przemysłu, transportu, rolnictwa lub edukację społeczeństwa. Redukcja jednej jednostki CO2 kosztuje 1 monetę (zarówno modernizacja jak i edukacja).
  • Kraje same deklarują, o ile zredukują swoją emisję i płacą do banku określoną kwotę – wówczas z planszy wykreślana jest odpowiednia ilość kwadracików. Za wykreślanie kwadracików i zliczanie poziomu redukcji emisji odpowiedzialny jest Sekretarz Konwencji
  • Klimatycznej. Środki wydawane na modernizację przemysłu i działania edukacyjne trafiają do woreczka.
  • Aby uratować świat od pojedynczych katastrof, należy ograniczyć emisję o wyznaczony w tabeli wskaźnik dla danej minuty gry. O ile redukcja nie będzie na określonym poziomie, wydarza się katastrofa będąca skutkiem globalnego ocieplenia, katastrofy wpływają na poszczególne kraje lub na cały świat. Poszczególne kraje ponoszą straty finansowe określone na kartach katastrof.
  • Przed skutkami katastrof ratują środki zebrane w Funduszu Adaptacyjnym.

 

Jak stwierdziła pana Koordynator z Fundacji ”EkoRozwoju ;” gdyby tak wyglądała Konferencja Klimatyczna to nie mielibyśmy dzisiaj takiego problemu z energią i jej kosztami J”

 

Prezesem Konferencji Klimatycznej była Patrycja Mańk . Sekretarzem Funduszu Adaptacyjnego była Adrianna Skowron, która uchroniła nas od następujących katastrof:

  • KONIEC KAWY: „Podniesienie się temperatury spowodowało ogromne spadki w produkcji kawy, która była podstawą gospodarki Ugandy. Co czwarty mieszkaniec tego kraju w związku z tym stracił pracę.”
  • ZATOPIENIE FLORYDY: „Florydę w tym roku nawiedziło 35 sztormów i 15 huraganów, a połowa obszaru Florydy jest zatopiona (m.in. Miami).”
  • WYGINĘŁY ORANGUTANY: „Populacja orangutanów zmniejszyła się do 40osobników. Ta azjatycka małpa człekokształtna, mieszkająca w Indonezji, wyginęła przez coraz dłuższe susze, pożary i intensywną wycinkę lasów, które sprawiły, że orangutanom skurczyła się o 96% ich przestrzeń życiową.”

 

 Gra przebiegała w miłej atmosferze. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Zobaczcie jak świetnie się bawiliśmy