Wycieczka Integracyjna klas I- ych do Międzygórza 03 – 05.10.2011

Gdzie byliśmy?

Międzygórze to ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, ok. 30 domów wczasowych i pensjonatów, 2 wyciągi narciarskie. Służy jako baza wypadowa dla pieszych wycieczek w Masyw Śnieżnika. Bazę noclegową i dla ruchu turystycznego stanowią schroniska PTTK „Na Śnieżniku” i „Na Iglicznej”. Na górze Igliczna usytuowany jest kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej z 1781-1782, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej Śnieżnej koronowana przez Jana Pawła II w 1983 r., w kościele znajduje się również ruchoma drewniana szopka. Miejscowość położona jest w obrębie Masywu Śnieżnika Sudetach Wschodnich, w głęboko wciętej w zbocze Śnieżnika dolinie potoku Wilczki oraz Bogoryi.

Gdzie mieszkaliśmy?

D.W. „GIGANT 1882” położony jest w centrum Międzygórza, w terenie otoczonym lasami i malowniczymi strumykami. Miejscowość otoczona rezerwatem kraajobrazowym z licznymi szlakami turystycznymi i ścieżkami krajobrazowymi.

Co zwiedzaliśmy ?

Nie było czasu na nudę, nawet z daleka od szkoły szukaliśmy odpowiedzi na trudne pytania wymyślone przez nauczycieli biologii i geografii, mieliśmy tylko dwa dni na znalezienie informacji dotyczących Międzygórza i miejsc po których wędrowaliśmy.

 

Kolejno zobaczyliśmy na szlaku:

Sanktuarium Maria Śnieżna

Igliczna od dawna stanowi cel wycieczek i pielgrzymek. W połowie XVIII wieku została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej, lecz podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, figurka ocalała cudownie nienaruszona. Przeniesiono ją niżej, gdzie początkowo zbudowano małą drewnianą kapliczkę, a później tj. w 1781 r. rozpoczęto budowę sanktuarium maryjnego. Sława figurki rozprzestrzeniała się szybko dzięki licznym cudownym uzdrowieniom i łaskom, które były jej przypisywane.

Schronisko na Śnieżniku i Śnieżnik

W 1806 r. na środku hali pod Śnieżnikiem powstała zagroda pasterska zwana „Szwajcarką”, gdyż jako gospodarza osadzono tam Szwajcara. Była to duża farma mleczna, hodowano krowy i owce. Wyodrębniono w niej również część dla wędrowców oraz mały bufet. W drugiej połowie XIX wieku na zlecenie ówczesnej właścicielki tych terenów księżny Marianny Orańskiej wybudowano nowe schronisko – wynikało to z dużego zainteresowania terenem przez turystów i wędrowców. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 roku dobudowano kolejny obiekt jako gospodę turystyczną – budynek obecnego schroniska. Doprowadzenie dróg leśnych znacznie wpłynęło na zwiększenie dostępności szczytu, organizowano wycieczki powozem, saniami. Obiekt cieszył się wyjątkową popularnością zimą, gdyż przyległe tereny charakteryzowały się wspaniałymi warunkami śniegowymi. Organizowano tutaj kursy narciarskie, na które przyjeżdżały sławne osobistości z całego świata. Jako atrakcję z tamtych czasów należy wymienić zjazdy „rogatymi saniami” spod gospody na hali aż do Międzygórza.

Zapora wodna

W dalszej części rzeki Wilczki w Międzygórzu, poniżej wodospadu i wąwozu, znajduje się zbiornik przeciwpowodziowy wzniesiony na początku XX wieku. Kamienna zapora ma ponad29 mwysokości i108 mdługości. Zbiornik może pomieścić prawie 1 milion metrów sześciennych wody, ale podczas intensywnych opadów i powodzi w 1997 roku okazało się to za mało i nadmiar wody przelewał się ponad górną krawędzią zapory. Tama była bliska rozszczelnienia, a jego skutki byłyby tragiczne dla całego regionu. Na szczęście budowla wytrzymała zagrożenie, a następnie została gruntownie odnowiona, wzmocniona i co ważne obecnie jest udostępniona dla turystów.

Nasze zdjęcia