Dnia 25.10.2013 R. razem z p. Iwoną Dzięcioł, p. Edytą Reinhard i p. Magdaleną Bazan pojechaliśmy na warsztaty ekologiczne  do Obornik Śląskich. Brały w nich  udział dwie klasy 1c i 2 d. Szliśmy ścieżką dydaktyczno – przyrodniczą „Na Grzybek”. Długość trasy wynosi około 5 km i obejmuje 9 stanowisk na terenie miasta. Nazwa ścieżki nawiązuje do wzniesienia o wysokości 202 m n.p.m. nazwanego „Grzybkiem”. Do 1947 r. stała tam altanka w kształcie grzyba. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce pierwsze stanowisko było na dworcu głównym PKP otrzymaliśmy  kary pracy, które uzupełnialiśmy podczas spaceru . Kiedy szliśmy do stanowiska nr 2 minęliśmy budynek poczty, który został wybudowany w 1895 roku. Idąc do stanowiska nr 3 mijaliśmy zakład cukierniczy „Miś”, a także kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał w 1901 r.

Około 100 m od stanowiska nr 3 zobaczyliśmy pomnikowy dąb szypułkowy o przedwojennej nazwie „Dąb Cesarz Wilhelma” w obwodzie ma 645cm. Jest on jednym z najstarszych drzew w okolicy jego wiek szacuje się na ok. 500 lat. Stanowisko nr 4 to „Park Syren” w którym mieliśmy okazję podziwiać rzadkie okazy drzew takich jak: choina kanadyjska, cyprysiki, daglezje, olsze czy piękny okaz platana klonolistnego.  Jest to teren dawnego uzdrowiska z początku dziewiętnastego wieku. Teraz na ternie „Parku Syren” znajduje się Dom Dziecka, Zespół Szkół Zawodowych i Biblioteka Pedagogiczna. Zabudowania położone są na terenie rozległego parku i lasu. Rosną tu również pomnikowe drzewa np. dęby, jesiony, jawory, modrzewie, kasztanowce, buki, a także kasztany jadalne.

Obok stanowiska nr 5 „Las Zawilec” można było zaobserwować dużo bluszczu pospolitego. Do stanowiska 6 było pod górkę. Weszliśmy na górę Holtei’a o wysokości 217 m n.p.m. skąd można było podziwiać panoramę Obornik i Dolnego Śląska. Na wzgórzu znajduje się krzyż milenijny o charakterystycznej trójnogiej podstawie. Autorem projektu jest Krzysztof Czerkas. Stanowisko nr 7 to „Głaz Holtei’a. Na stanowisku nr 8 znajduje się z nielicznymi nagrobkami i roślinami objętymi ochrona gatunkową „Stary Cmentarz” o powierzchni ok. 2 ha. Ostatnie stanowisko to „Dom Panien Śląskich. Trasa ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej ukazała nam walory przyrodnicze, krajobrazowe  i architektoniczne miasta oraz jego najbliższych okolic. Ścieżka jest atrakcyjna i dostępna przez cały rok, dlatego warto ją odwiedzać.

Kinga Kuźniec 1c

Zdjęć szukajcie w Galerii.