Gimnazjum nr 5 im. Cypriana Kamila Norwida we Wrocławiu jest szkołą przygotowującą ucznia do podjęcia dalszej nauki w szkole ponadgimnazjalnej i studiach wyższych, wspierającą ucznia w jego harmonijnym wszechstronnym rozwoju. Zapewnia młodzieży gimnazjalnej dobre, bezpieczne i przyjazne warunki nauki dzięki różnorodnej, bogatej ofercie edukacyjnej.

Szkoła, wspólnie z rodzicami, wychowuje młodego człowieka dobrze przygotowanego do życia i funkcjonowania w rodzinie, środowisku lokalnym, ojczyźnie i zjednoczonej Europie. Placówka pielęgnuje przekonanie uczniów,
że kształcenie jest procesem ustawicznym i trwającym przez całe życie.

Szkoła z klasą

Gimnazjum nr 5, jako pierwsza z wrocławskich szkół, otrzymała tytuł „Szkoły z Klasą”. Od lat należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, ściśle współpracuje także z Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Działalność i liczne inicjatywy podejmowane przez uczniów i nauczycieli zaowocowały wieloma sukcesami. Placówka jest „Bezpieczną Szkołą“, „Szkołą Promującą Turystykę“, „Szkołą Uczącą się“ i „Szkołą Myślenia“, w której „Uczniowie z Klasą“ uczą się pod okiem „Nauczycieli z Klasą“.

Wyposażenie

Placówka dysponuje dwoma pracowniami informatycznymi, salą audiowizualną, Szkolnym Centrum Informacji z biblioteką i pracownią multimedialną, 2 salami gimnastycznymi, siłownią i kompleksem nowoczesnych boisk sportowych.

Młodzież korzysta z bogato wyposażonych gabinetów lekcyjnych i opieki medycznej.

W Gimnazjum nr 5 istnieje Szkolne Centrum Informacji (SCI), które tworzą biblioteka szkolna z wypożyczalnią i czytelnią oraz pracownia multimedialna
(4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu).

SCI pełni w szkole funkcje dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Stanowi
także miejsce spotkań Samorządu Uczniowskiego. Tutaj uczniowie odrabiają zadania domowe, projektują referaty i prezentacje multimedialne w ramach realizowanych projektów edukacyjnych. Przygotowując się do rozmaitych konkursów przedmiotowych, korzystają z różnych źródeł informacji zawartych w dokumentach piśmienniczych oraz znajdujących się na portalach internetowych. W bogatych zbiorach SCI znajduje się 10500 książek, 340 pozycje multimedialne (filmy edukacyjne, programy na płytach CD i DVD).

Historia

Swoją działalność Gimnazjum nr 5 rozpoczęło dnia 1 września 1999 roku
w budynku przy ulicy Podwale 20 we Wrocławiu.

30 stycznia 2002 roku szkoła otrzymała akt nadania imienia. Patronem Gimnazjum nr 5 jest Cyprian Kamil Norwid.

31 stycznia 2002 roku uchwałą Rady Miasta Wrocławia utworzono Zespół Szkół nr 9, w skład którego weszły: Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 26 i XXVI Liceum Ogólnokształcące. Praca w szkole odbywała się w dwóch budynkach: przy ul. Podwale 20 – budynku Gimnazjum nr 5 oraz przy ul. Pawłowa 15 – w budynku Gimnazjum nr 26 i XXVI LO. Obecnie siedzibą szkoły jest budynek przy ulicy Iwana Pawłowa 15 we Wrocławiu.

Od października 2005 roku Gimnazjum nr 5 funkcjonowała jako samodzielna publiczna szkoła, licząca 320 uczniów kontynuujących naukę w 14 oddziałach, w tym w klasach sportowych o specjalności piłka siatkowa dziewcząt i chłopców (klasy I c,d, II c,d,e, III c,d,e), klasach ogólnych z programami własnymi z języka angielskiego i niemieckiego (klasy II b, III b), klasach z rozszerzeniem programowym z matematyki (klasa III c) oraz edukacji włączającej (klasy I a, II a, III a).

Od początku  bieżącego roku szkolnego wraz ze Szkołą Podstawową nr 97 tworzy Zespół Szkół nr 7.

Charakter placówki

W Gimnazjum nr 5 zatrudnionych jest 39 nauczycieli, w tym nauczycieli kontraktowych – 7, mianowanych – 10 oraz dyplomowanych – 22.

Jej wizytówką są przede wszystkim liczne osiągnięcia sportowe i turystyczne.

Gimnazjum nr 5 im. Cypriana Kamila Norwida we Wrocławiu to szkoła dialogu, satysfakcji i sukcesu, która:

  • zapewnia wszystkim uczniom wysoki poziom nauczania dzięki twórczym, wysoko wyspecjalizowanym i oddanym młodzieży nauczycielom,
  • wdraża do samokształcenia ucząc samodzielności, twórczego myślenia
    i odpowiedzialności za siebie i innych,
  • dba o wszechstronny rozwój każdego ucznia, poprzez wspieranie talentów
    i uzdolnień oraz zapewniając równe szanse w osiąganiu sukcesów,
  • pomaga młodzieży w podejmowaniu decyzji w wyborze dalszej drogi edukacji,
  • proponuje humanistyczny system wartości,
  • dobrze przygotowuje uczniów do życia społecznego w rodzinie, środowisku lokalnym, ojczyźnie i zjednoczonej Europie,
  • prowadzi oddziały integracyjne nauczania włączającego,
  • proponuje i zapewnia różnorodne, ciekawe zajęcia pozalekcyjne.

Mocne strony

Do mocnych stron szkoły dotychczas należą:

  • wysoko wyspecjalizowana kadra pedagogiczna – nauczyciele doskonalą swoje umiejętności  i zdobywają nowe kwalifikacje na studiach podyplomowych, rozmaitych kursach i szkoleniach,
  • utworzenie klas sportowych o specjalności piłka siatkowa dziewcząt i chłopców,
  • realizacja  programów własnych nauczania (z języka angielskiego i języka niemieckiego, turystyki i krajoznawstwa),
  • stała opieka szkolnego pedagoga i psychologa,
  • prowadzenie zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem najnowszych multimedialnych pomocy dydaktycznych,
  • różnorodność i bogactwo zajęć pozalekcyjnych,
  • bogate wyposażenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Szkoła inicjuje wiele konkursów międzyszkolnych i międzygimnazjalnych,
m.in.: Międzygimnazjalny Konkurs Geograficzny, Olimpiada Wiedzy o AIDS, Międzygimnazjalny Rajd Turystyczny, Moja Mała Ojczyzna. Popularnością wśród szkół podstawowych cieszą się konkursy: recytacji w języku angielskim, konkurs matematyczny z cyklu „Spotkajmy się w Piątce“ oraz „Polonistyczna Corrida“.

Samorząd Uczniowski

W szkole funkcjonuje Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 5, którego zasady działalności określa stworzony przez młodzież regulamin SU, dołączony do Statutu Szkoły. Rada SU organizuje i przeprowadza wybory do samorządów klasowych, Rady SU a także opiekunów SU i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia na okres jednego roku. W Gimnazjum nr 5 aktywną działalność prowadzi także Wolontariat Szkolny, który zajmuje się organizowaniem akcji charytatywnych na terenie szkoły i poza nią. W roku szkolnym 2010/2011 wolontariuszka Gimnazjum nr 5 otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Dzięki różnorodnym działaniom i podejmowanym inicjatywom o charakterze naukowym, kulturalnym, sportowym i społeczno – obywatelskim Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 5 był wielokrotnie nagrodzony w konkursie na najlepszy samorząd uczniowski szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kategorii za całokształt działalności i najlepszą inicjatywę. Członkowie SU są redaktorami gazetki szkolnej „Zetka” i administratorami internetowej strony Gimnazjum nr 5. Działalność młodzieży pozwala na budowanie dobrej opinii o szkole w środowisku lokalnym, a jej przedsięwzięcia cieszą się uznaniem nauczycieli i rodziców, którzy włączają się w organizację kiermaszów, akcji charytatywnych oraz działań na rzecz szkoły.

Wśród inicjatyw uczniowskich należy wymienić:

  1. Przeprowadzanie ankiet na temat funkcjonowania i działalności Samorządu Uczniowskiego w szkole
  2. Organizację wyborów samorządów klasowych i wyborów do Samorządu Uczniowskiego
  3. Prowadzenie kampanii wyborczej
  4. Organizację i prowadzenie imprez o charakterze rozrywkowym
  5. Działalność Szkolnego Wolontariatu
  6. Prowadzenie działalności charytatywnej na terenie szkoły
  7. Redagowanie szkolnej gazetki
  8. Prowadzenie internetowego forum dyskusyjnego na temat praw ucznia, praw dziecka i człowieka
  9. Systematyczne spotkania Rady Samorządu Uczniowskiego jako zespołu eksperckiego opiniującego pomysły uczniów i rozdzielającego zadania
    dla poszczególnych klas
  10. Organizowanie debat i forum dyskusyjnych z udziałem nauczycieli i rodziców na tematy dotyczące problemów młodzieży
  11. Organizowanie wycieczek obywatelskich w celu poznania sposobu codziennej pracy urzędów i instytucji publicznej
  12. Organizowanie konkursów w ramach rywalizacji międzyklasowej – prowadzenie Ligi Klas
  13. Prowadzenie gabloty informacyjnej Samorządu Uczniowskiego

Serdecznie zapraszamy !