12.01.2014  odbyły się w Gimnazjum nr 5 szkolne eliminacje III do Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku. Wzięły w nich udział osoby, które aktywnie uczestniczyły w szkolnych konkursach matematycznych przeprowadzanych w naszej szkole pod wspólną nazwą „MATEMATYKA (SUDOKU) NA PRZERWIE” (w tym i ubiegłym roku szkolnym).

Lista uczestników (uwzględniająca ilość uzyskanych punktów):

Lp.

Imię Nazwisko

klasa

Ryszard Urban

3d

Konrad Majdański

Jacek Wojnarowicz

1e

Maciej Urbaniak

Paulina Oczko

Michał Stadnik

1b

Sudoku to najpopularniejsza ostatnio łamigłówka logiczna rodem z Japonii. Więcej przeczytasz o niej na www.matematyka.wroc.pl. Dolnośląskie zawody odbyły się w 2012 roku po raz pierwszy w trybie pilotażowym. Eliminacje odbywają się w szkołach wszystkich szczebli (obejmują także klasy I-III SP). Uczniowie ze szkół niezgłoszonych do eliminacji oraz osoby dorosłe mogą wziąć udział w zawodach indywidualnie w trybie last-minute.

Do Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku można się przygotować, rozwiązując zadania typu „sudoku” zamieszczane w prasie lub Internecie. Można też skorzystać z zadań treningowych zamieszczonych na stronie domowej zawodów. Przydatne w przygotowaniach mogą być gry Sudoku lub specjalne książki z diagramami na różnych poziomach zaawansowania.

Zwycięzcy kategorii GIM, LO i DOROŚLI moga brać udział w Mistrzostwach Polski w Sudoku z pominięciem eliminacji internetowych. Zadania archiwalne z tych zawodów są dostępne na stronach internetowych.

Mistrzostwa Polski w Sudoku odbywają się od 2006 roku. Zawody dolnośląskie odbyły się po raz pierwszy w 2012 roku. Wystartowało w nich ponad 4000 uczniów.

Opracowała:

Barbara Sikora