17.09.2011

Park Wiedzy w ramach tego wydarzenia prezentowane były min:

  • Świat ruchomych konstrukcji – prezentacja modeli z klocków K’NEX
  • Czy twój sposób żywienia jest kluczem do zdrowia?
  • Ptaki wokół nas
  • Pokaz i warsztaty robotów dla dzieci i młodzieży
  • Jarmark fizyczny
  • Suche Fakty o Wodzie
  • Z chemią na ty
  • Poszukiwanie skarbu z GPS
  • Jak i czym zmierzyć promieniowanie jonizujące?
  • Technika Wojsk Lądowych
  • Przez naturę do zdrowia!

Opiekunowie: Magdalena Bazan, Iwona Dzięcioł, Renata Jędrusik,  Katarzyna Krzysztofik, Andrzej Starużyk

20.09.2011

Wykład przygotowany przez Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN

Temat: Na jagody. Spacer po lesie, a choroby zakaźne.

Las. Sielankowy krajobraz, wyciszająca atmosfera, czyste powietrze i śpiew ptaków. Idealne miejsce, aby oderwać się od codzienności, nabrać sił i nacieszyć się naturą. Jednak obraz nie jest aż tak sielankowy i to właśnie natura potrafi nieoczekiwanie zaatakować. I nie chodzi tutaj tylko o atakujące zwierzęta zakażone wścieklizną (lisy, wiewiórki, nietoperze), ale także mniej rzucające się w oczy stawonogi przenoszące groźne choroby, jak kleszcze (przenoszące zapalenie mózgu i boreliozę), cysty Giardia lamblia, mogące się znajdować w pozornie czystej źródlanej wodzie lub larwy tasiemca bąblowca, dostające się do organizmu wraz z zebranymi, nieumytymi owocami leśnymi. Osobnym zagrożeniem są larwy włośnia i tasiemców, które mogą znaleźć się w dziczyźnie oraz ryzyko zakażenia tężcem przy okazji niefortunnego skaleczenia podczas spaceru. Celem wykładu jest omówienie wymienionych zagrożeń oraz przedstawienie podstawowych sposobów ich unikania oraz zachowania się po ewentualnej ekspozycji na zakażenie.

Opiekun: Iwona Dzięcioł

19.09.2011

Wykład przygotowany przez Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN

Temat: Modele badawcze w naukach biomedycznych. Czy myszy maja alergię na koty? (BIOLOGIA)

Przedstawione zostaną ludzkie choroby cywilizacyjne: alergie, astma, cukrzyca, nowotwory w kontekście mysich modeli badawczych dla tych chorób. Dyskutowane będą początki badań na myszach, a także odkrycia naukowe dokonane z wykorzystaniem myszy, które przyczyniają się do poznania podłoża ludzkich chorób oraz ich terapii. Pokazane będą myszy laboratoryjne różnych szczepów. Wykład będzie interaktywny, młodzież może dyskutować z prowadzącym.

Opiekun: Iwona Dzięcioł

19.09.2011

Pokaz przygotowany przez Uniwersytet Wrocławski

Temat: Fizyka na wesoło

„Fizyka na wesoło” jest od kilku lat imprezą towarzyszącą „Cyrkowi fizycznemu”. Obok sali wykładowej, w której odbywać się będzie Cyrk ustawione będą stoiska, obsługiwane przez studentów fizyki, głównie z kół naukowych, na których pokazywane będą eksperymenty fizyczne ze wszystkich działów fizyki. Będzie więc okazja do nietypowego sprawdzianu własnej wiedzy fizycznej, do przekonania się, że fizyka jest naprawdę bardzo ciekawa, że da się lubić, że dzięki niej możemy lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Komentarze odwiedzających „Fizykę na wesoło” w poprzednich edycjach tej imprezy były wręcz rewelacyjne.

Opiekun: Katarzyna Krzysztofik

20.09.2011

Warsztaty przygotowane przez Politechnika Wrocławska prowadzone przez prof. dr hab. inż. Piotra Nowaka

Temat: Warsztaty fotograficzne. Technika mokrej płyty kolodionowej

Pokaz warsztatowy z krótkim wprowadzeniem w formie wykładu.
Omówienie historycznej techniki fotograficznej z 1851 roku, znanej jako technika mokrej płyty kolodionowej, z pokazem jej wykonania, poczynając od sporządzenia światłoczułej emulsji, przez ekspozycję i obróbkę chemiczną, aż do uzyskania pozytywowego obrazu w postaci ambrotypu.

Zobaczcie jakie zdjęcia na warsztatach wykonało Koło Fizyczne

Opiekun: Katarzyna Krzysztofik

21.09.2011

Wystawa przygotowana przez Uniwersytet Wrocławski

Temat: Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie

Jako, że rok 2011 został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie została zorganizowana wystawa. Zaprezentowano zarówno jej dokonania naukowe (jedyna kobieta na świecie, która otrzymała nagrodę Nobla z dwóch różnych dziedzin) jak i niezwykłe życie prywatne ( m. in. układ z siostra, przyjaźń z Albertem Einsteinem)

Opiekunowie: Magdalena Bazan, Katarzyna Krzysztofik