W dniu 10.10.2013r. razem z p. Iwoną Dzięcioł oraz p. Magdaleną Bazan poszliśmy do Rynku na demonstrację-protest. Protestowaliśmy przeciwko wyrzucaniu elektrośmieci do lasu oraz innych nie przeznaczonych do tego placówek. Demonstrowaliśmy, aby śmieci typu pralki, lodówki, odkurzacze, itp. trafiały do recyklingu a nie na zwykłe wysypisko śmieci. Zadaniem naszym było przebrać się za różnego rodzaju elektrośmieci. Do wyboru były pralki, lodówki, baterie, kuchenki oraz inne cuda-niewidy. Wiele osób przebrało się, przez co demonstracja stała się bardzo ciekawa. Widzieliśmy, jak sporo przechodniów zatrzymało się, by posłuchać i popatrzeć na nasz protest. Naszymi hasłami przewodnimi były „Oddaj mnie do recyklingu”, „Nie wyrzucaj mnie do lasu”, a także „Podaruj mi nowe życie” i wiele innych. Elektrośmieci to nie tylko duże sprzęty, takie jak pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka, komputer czy telewizor. To także wszelkie drobne przedmioty np. stare suszarki, tostery, czajniki, myszki komputerowe, kable, zegarki, baterie, świetlówki i wiele innych. W czasie trwania protestu rozdawane były poradniki, które wyjaśniały, że elektrośmieci można oddawać do wyznaczonego miejsca takiego jak Punkt Zbierania, sklep z elektroniką, hipermarket, punkt serwisowy czy zakład przetwarzania. Dowiedzieć się można było również, że za pozostawienie w niezgodnym z zasadami miejscu grozi kara nawet do 5000 zł! Poza demonstracją były także konkursy na najlepszy strój. Można było wygrać naprawdę ciekawe nagrody.

Demonstracja trwała około godziny. Na koniec rozdano nam długopisy, smyczki oraz ulotki i broszurki dotyczące elektrośmieci. Na stronie internetowej organizatora demonstracji można było wyczytać znaczenie różnych słówek, takich jak:

RECYKLING to odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym.

SPRZĘT – urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych oraz mogące służyć do wytwarzania prądu elektrycznego.

WPROWADZENIE SPRZĘTU DO OBROTU – odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie sprzętu w celu używania lub dystrybucji.

IMPORT – przywóz sprzętu z innych krajów w celu wprowadzenia go do obrotu w Polsce.

Wyjście było bardzo udane i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie można to powtórzyć.

Aleksandra Stężowska kl. 1c